Data 11.01
Ocena
VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Czy kształcenie na odległość ma przyszłość? E-learning staje się coraz bardziej popularny

 

Myśląc o edukacji, zazwyczaj wielu z nas, przed oczami staje obraz klasy przepełnionej po brzegi uczniami. Nieodzownie kojarzy się ona również z kredą, tablicą oraz ciągłym robieniem notatek. Jednak w dobie internetu i nowoczesnych urządzeń taki widok powoli odchodzi do lamusa. Wraz z rozwojem technologii zmienia się też sposób uczenia się i przyswajania wiedzy.

Wraz z rozwojem komunikacji oraz nowoczesnych technologii ewoluuje podejście do otaczającego nas świata. Dostęp do bieżących informacji jest na wyciągnięcie ręki, praktycznie z każdego miejsca, pod warunkiem, że jest tam zasięg globalnej sieci. Wszystko to sprawia, że zmienia się również codzienność, wzrasta tempo życia, przez to każda wolna chwila staje się na wagę złota.

E-learning przyszłością edukacji

Życie w ciągłym szumie informacyjnym oraz na wysokich obrotach sprawia, że zmienia się nasz sposób funkcjonowania w społeczeństwie. Internet jest praktycznie naszym codziennym towarzyszem, bez którego nie wyobrażamy sobie dnia. Łatwy i szybki dostęp do bieżącej informacji sprawił, że ludzie coraz szybciej się nudzą oraz tracą cierpliwość. Nie chcą też marnować swojego czasu, przez co poszukują informacji zwięzłych i łatwych w odbiorze.

Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszy się e-learning, czyli nauka na odległość za pomocą nowoczesnych urządzeń. Można powiedzieć, że jest to przyszłość nauczania. Przekazywanie wiedzy na odległość, dzięki wykorzystaniu multimedialnych treści, jest bardzo efektywnym a przy tym przyjemnym sposobem pozyskiwania nowych wiadomości. Dzięki temu e-learning staje się coraz bardziej popularny zarówno w szkolnictwie jak i biznesie.

Jednak nie tylko duża wygoda jest zaletą uczenia się na odległość. Ma ona niższe koszty w stosunku do tradycyjnych form nauczania. W przypadku firm to bardzo ważne gdyż nie muszą każdorazowo organizować kursu, zatrudniać wykładowcy czy wynajmować sali. Dodatkowo nie trzeba odrywać pracowników od ich stanowisk by przekazać im nowe wiadomości.

Łatwy sposób na zdobywanie nowej wiedzy

E-learning zaczyna powoli stawać się symbolem dzisiejszych czasów. Nie tylko można z niego skorzystać za pomocą nowoczesnych narzędzi takich jak: internet, intranet, mobile czy VR, ale również w łatwy sposób udostępniać informację oraz prowadzić interakcję z innymi uczącymi się. Ten sposób nauki ciągle się rozwija, widać to po coraz większej liczbie interaktywnych platform oferujące różnego rodzaju kursy.

Zmiana sposobu życia musiała również wpłynąć na sposób gromadzenia i przyswajania wiedzy. Żyjemy w czasach „kultury wizualnej”, gdzie większą rolę od treści ma sposób prezentacji danego zagadnienia. Coraz mniej osób sięga nie tylko po książki, ale również nie czyta długich artykułów. Właśnie dlatego e-learning stał się skuteczną alternatywą dla tradycyjnych form przyswajania wiedzy. Już niedługo zakuwanie na pamięć z samodzielnie sporządzonych notatek odejdzie do lamusa.

Podziel się!
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Twitter
  • Wykop
  • Google Buzz

Leave a Reply

*

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane