14053078041_2253ea02c4_z Data 23.12
Ocena
VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Google ujawnia, czego chciały od niego państwa

 

Nie jest tajemnicą, że Google, gigant z Mountain View, współpracuje z rządami poszczególnych państw. Dla służb bezpieczeństwa Google jest doskonałym źródłem informacji o przestępcach, zachowaniach w sieci itp.

Kilka dni temu Google ujawniło inny raport. To tzw. raport przejrzystości, który zawiera spis żądań usunięcia treści, jakie zgłaszały organy rządowe państw z całego świata. Wiemy między innymi, jakie zgłoszenia napływały z Polski.

26 zgłoszeń z Polski

Łącznie w okresie od 30 czerwca 2011 roku do końca 2013 roku, z Polski wysłano 12 orzeczeń sądowych i 14 pism ze strony władz wykonawczych, jako dokumentów, które miały potwierdzić zasadność żądania o usunięcie treści.
Na przykład w 2011 roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poprosiła Google o usunięcie strony, na której opublikowano krytykę tej instytucji. Google odmówiło jednak usunięcia powyższych treści, ponieważ według firmy nie naruszały one prawa.

Najwięcej próśb ze strony organów w Polsce dotyczyło kwestii zniesławienia oraz prywatności i bezpieczeństwa. Jeden raz organ władzy wykonawczej prosił Google o usunięcie treści obrażających rząd – jedna prośba dotyczyła usunięcie 9 artykułów (postów).

Nie wiadomo, czy firma z Mountain View zastosowała się do wszystkich próśb polskich organów.

Prośba od Rosjan

Ciekawą prośbę złożyli również Rosjanie, którzy chcieli usunąć post na blogu, w którym padło sformułowanie „got chocolate”. W Rosji „czekolada” w slangu odnosi się do narkotyku, a według tamtejszego prawa jakiekolwiek wzmianki o tego typu używkach są zakazane.

Podziel się!
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Twitter
  • Wykop
  • Google Buzz

Leave a Reply

*

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane