3010724109_40db608c9a_z Data 16.01
Ocena
VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Masz iPhona? Uważaj, możesz być uzależniony

 

Korzystasz z iPhona dość regularnie? Telefony, SMSy, WhatsApp, media społecznościowe, mail, zdjęcia, gry, aplikacje? Uważaj – coraz bardziej powszechne staje się zjawisko uzależnienia od iPhona i nie jest to żart.

Syndrom odstawienia, kojarzony do tej pory z alkoholikami, czy też narkomanami, dotyczy również użytkowników iPhona! Dobitnie potwierdzają to badania naukowe. Najpopularniejszy smartfon na świecie uzależnia, a wspomniany syndrom odstawienia wywołuje bardzo poważne fizyczne oraz psychologiczne efekty.

Przyzwyczajony do telefonu

Rozejrzyj się dookoła. Stoisz na przystanku, ktoś stoi obok trzymając w ręku telefon i głowę skierowaną na wyświetlacz. Podobnie w kolejce do sklepu, a nawet podczas spaceru. Może być jeszcze gorzej – wstawanie i budzenie się ze smartfonem. O takich sytuacjach, zwłaszcza tej ostatniej, można powiedzieć, że nie należy do normalnych.
Badania naukowców z Uniwersytetu Missouri na użytkownikach iPhone wykazały niezbicie, że cierpią oni na syndrom odstawienia, gdy zabierze się ich ulubioną zabawkę, co niestety ma poważny wpływ na ich życie. Jak przeprowadzono badania? 40 badanych wybranych na ochotnika musiało rozwiązywać słowne łamigłówki. W czasie pierwszej fazy, każdy z uczestników testu miał swego iPhone przy sobie. Natomiast podczas drugiej fazy testu, smartfony zostały im odebrane, a naukowcy w tym czasie nieustannie na nie telefonowali. Podczas obu faz testów, ochotnikom nieustannie monitorowano także puls oraz ciśnienie krwi.

Bez iPhona znacznie gorzej

Okazuje się, że uczestnicy zanotowali o wiele gorsze wyniki podczas drugiej fazy testów, tj. wtedy gdy smartfony im odebrano. Co więcej, odnotowano wzrost pulsu oraz ciśnienia krwi, jak również poziomu niepokoju.
Z „chodzeniem do łóżka z iPhonem” jest jeszcze inny problem. Nie dość, że może on zaburzać relacje pomiędzy partnerami, to dodatkowo utrudnia zasypianie. Najnowsze odkrycia w tej kwestii opublikował ekspercki magazyn “Applied Ergonomics”. Okazuje się, że działanie jasnych ekranów tabletów i smartfonów, które coraz częściej leżą na naszych nocnych stolikach zamiast książki, czy gazety, powoduje obniżenie się poziomu melatoniny aż o ponad jedną piątą. Jasne ekrany nowoczesnych urządzeń tymczasem nie pozwalają organizmowi poczuć, że to pora na sen.

Nie tylko bezsenność

Istnieje jeszcze inny problem, obok uzależnienia i bezsenności. Zaburzenie wydzielania melatoniny przez sztuczne światło odgrywa rolę nie tylko w zaburzeniach snu, ale powoduje również zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy i otyłości, a także poważniejszych chorób, takich jak rak piersi.

Podziel się!
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Twitter
  • Wykop
  • Google Buzz

Leave a Reply

*

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane