wikipedia Data 06.10
Ocena
VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)

Strajk włoskiej Wikipedii

 

Twórcy włoskiej wersji Wikipedii wczoraj rozpoczęli strajk, zamieszczając na stronie głównej komunikat o treści: „Drogi czytelniku, tym razem włoskojęzyczna wersja Wikipedii nie jest już w stanie dostarczać usług, które przez lata były dla Ciebie użyteczne”.

A całe zamieszanie wokół internetowej, społecznościowej encyklopedii jest spowodowane przez włoski rząd, który ma zamiar ustanowić prawo, na mocy którego strony internetowe będą zobowiązane do wprowadzenia zmian na wniosek opisywanej osoby bez decyzji sądu. Z tego też powodu włoskiej Wikipedii grozi zamknięcie, ponieważ jej działanie może okazać się już niedługo niezgodne z prawem.

Prawo, nad którym debatuje włoski parlament, dotyczy administratorów stron internetowych, którzy w ciągu 48 godzin ma obowiązek bez żadnego sprostowania i komentarza wprowadzić zmiany w treści publikowanych na stronach serwisu, zgłoszone przez osobę, której właśnie te treści dotyczą. W praktyce każda znana osoba, polityk, celebryta opisywana na łamach serwisu Wikipedia miałaby wpływ na treść i na formę informacji. W momencie, kiedy administrator nie zdąży wprowadzić należytych poprawek w ciągu 48 godzin, będzie musiał zapłacić karę w wysokości 12 tys. euro. Jeśli nowa ustawa weszłaby w życie, to główne założenia Wikipedii zostały by obalone. Zachowanie neutralności i obiektywności przez Wikipedię nie byłyby możliwe.

Slajd pochodzi ze strony: www.it.wikipedia.org

 

 

 

Strajk włoskiej Wikipedii, 4.0 out of 5 based on 2 ratings
Podziel się!
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Twitter
  • Wykop
  • Google Buzz

Źródła:
http://www.dobreprogramy.pl/Wloska-Wikipedia-niezgodna-z-prawem,Aktualnosc,28165.html
http://pl.wikinews.org/wiki/Strajk_w%C5%82oskich_wikipedyst%C3%B3w_przeciwko_regulacjom_prawnym

Leave a Reply

*

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane