4329463497_0d00e84a50_m Data 29.01
Ocena
VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Tych algorytmów nie znałeś, a one rządzą światem

 

Liczby rządzą światem. Numery kart kredytowych, numery telefonów, kody PIN, kody do domofonu, numer legitymacji studenckiej, numer dowodu osobistego…można wymieniać w nieskończoność. W świecie komputerów z kolei można powiedzieć o algorytmach.

Dosłownie algorytm to ciąg jasno zdefiniowanych czynności. Na przykład to, co widzisz na Facebooku powstało, dzięki konkretnemu algorytmowi. Jasno określona kolejność na podstawie Twoich zainteresowań i znajomości określa wygląd Twojej tablicy na Facebooku. W tym portalu społecznościowym określa się to jako Edge Rank. To właśnie on decyduje o tym jakiego rodzaju i o których znajomych informacje zostaną wyświetlone na naszej tablicy.

Google, zakupy, inwigilacja i inne

Facebook’owy algorytm to niejedyny, który rządzi światem. Gigantem jest też algorytm Google. Chodzi tutaj o tzw. PageRank. To połączenie robotów analizujących słowa kluczowe oraz ich rozmieszczenie na stronie internetowej. Algorytm ten ocenia też ilość i jakość linków znajdujących się w witrynie. Podobnie jest z Google adWords. to system reklamowy pozwalający śledzić zachowanie użytkowników najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej. Następnie, na podstawie analizy wpisywanych słów i zapytań, wyświetlana jest im reklama kontekstowa. W największej części źródło dochodów Google to właśnie adWords.

Pamiętasz aferę z Edwardem Snowdenem? Ujawnił on zestaw narzędzi monitorujących stosowanych przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Monitorowano m. in. rozmowy telefoniczne, e-maile czy zdjęcia robione np. za pomocą smartfonów przez obywateli USA, Kanady, Nowej Zelandii.

Kupujesz w sieci? Zapewne ten algorytm również Ciebie dotyczy. Korzysta z niego m.in. Amazon. Chodzi o zestaw algorytmów polecających kolejne produkty klientom sklepów internetowych. Polega na oferowaniu klientom kolejnych produktów na podstawie ich wcześniejszych decyzji zakupowych.

Podziel się!
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Twitter
  • Wykop
  • Google Buzz

Leave a Reply

*

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane