malwere facebook Data 26.07
Ocena
VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Uważaj na naciągaczy i hakerów na Facebooku!

 

Najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie z każdym dniem przyciąga nowych użytkowników… a wraz z nimi na Facebooku pojawiają się naciągacze i oszuści, którzy co chwila wykorzystują uśpioną czujność (czyt. naiwność) internautów. Skala naciągaczy jest szeroka, począwszy od firm, które chcą pozyskać „sztucznych” fanów, osób lubiących ich stronę, po hakerów, którzy wyłudzają dane osobiste, numery kont, włamujących się do naszych komputerów.

Magia przycisku „Lubię to”

Wiadomo, że każda firma, która prowadzi swój fanpage na Facebooku marzy o jak największej ilości osób, które lubią jej profil. Jest to skuteczna i darmowa reklama, która za pośrednictwem użytkowników Facebooka, pojawi się na pulpicie kolejnym znajomym na portalu. Wiadomo, że im więcej osób zobaczy nasz profil na Facebooku, tym większe prawdopodobieństwo na pozyskanie nowych klientów. Firmy prześcigają się pomysłami, jak zwabić kolejnych internatów, lubiących ich stronę. Dlatego nie powinno nas już dziwić oferty firm, które proponują osobom w zamian za polubienie ich profilu: nagrody, prezenty, bonusy, czy zniżki. Ostatnio na Facebooku roi się od takich ofert. Można na przykład dostać za darmo bluzę z logiem portalu społecznościowego, jeśli “tylko”:

  1. osoba polubi tę stronę
  2. wyrazi chęć wzięcia udziału w akcji
  3. wyśle zaproszenie do wszystkich swoich znajomych do wzięcia udziału w konkursie
  4. czekać na rozwiązanie przedsięwzięcia

Slajd pochodzi ze strony: technologie.gazeta.pl

Oczywiście, ja wiele podobnych akcji, ta nie została opatrzona żadnym regulaminem, jedyne informacje dotyczące tego konkursu można przeczytać wyłącznie na prezentowanej wyżej stronie.
Czemu służy taki konkurs? Oczywiście na zgromadzeniu jak największej ilości fanów na swoim fanpage’u. Dane tych osób można przekazać lub sprzedać innej marce. Oczywiście nie wiadomo po co, ktoś taką bluzę mógłby nosić, ale sam pomysł konkursu, sprawia, że ludzie chętnie i bez zastanowienia biorą udział w takich i podobnych akcjach, bezsensownie spamują konta swoich znajomych, przekazują swoje dane organizatorom (kimkolwiek oni są).

Koniecznie zobacz ten filmik

Hakerzy zaczęli wykorzystywać popularność filmików na Facebooku. Na tablicy naszego profilu mogą pojawiać się „interesujące” pliki video, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Slajd pochodzi ze strony: technologie.gazeta.pl

Klikając w filmik może pojawić się fleshowa reklama tego filmu, a po jej wybraniu pojawia się informacja, że aplikacja Facebooka potrzebuje dostęp do naszego konta. Może pojawić się również informacja o pobraniu specjalnej wtyczki, która po zainstalowaniu okaże się nieprzyjemnym wirusem na naszym komputerze. Hakerzy nie tylko wykradną nasze dane, ale uzyskają dostęp do naszych znajomych i ich również zaspamują uszkodzonymi plikami. Po ostatnich wydarzeniach na świecie portal społecznościowy jest nasycony zawirusowanymi plikami video. Można nabrać się na fałszywe filmiki z masakry w Norwegii lub na ostatnie sfilmowane minuty życia tragicznie zmarłej brytyjskiej wokalistki Amy Winehouse. Jak widać hakerzy nie przepuszczą żadnej okazji, nawet tych nieszczęśliwych, do zarabiania pieniędzy na naiwnych użytkownikach Facebooka.

Te przykłady naciągania internautów można mnożyć bez końca. Hakerzy bez skrupułów wykorzystują słabości facebookowiczów. Jeśli coś jest za darmo, jak coś można wygrać w łatwy sposób lub link jest polecany przez naszych znajomych, to zazwyczaj nie zastanawiamy się, jakie w tym momencie może grozić nam niebezpieczeństwo. Włączając Facebooka nie można wyłączać myślenia, zanim wypełnimy jakąkolwiek ankietę, czy klikniemy w link, trzeba się zastanowić do kogo trafią nasze dane i kto będzie miał do nich dostęp.

Podziel się!
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Twitter
  • Wykop
  • Google Buzz

Źródła:
http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,10005341,Albowiem_powiadam_wam___nie_ma_darmowych_obiadow_.html
http://www.spidersweb.pl/2011/07/facebook-pelen-smieci-i-naciagaczy-google-pojdzie-ta-sama-droga.html
http://software-antispam.com/alert-video-facebook-contains-malware/

Leave a Reply

*

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane