14899615322_cfa91d87d8_z Data 10.01
Ocena
VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Znasz WhatsApp? No to poznaj

 

Korzysta z niego 700 mln użytkowników na całym świecie. To tak jakby dostęp do niego mieli wszyscy mieszkańcy Europy, albo każdy obywatel Unii Europejskiej i Brazylii jednocześnie. O czym mowa? O WhatsApp’ie. Jeśli znasz, dowiedz się jeszcze więcej, jeśli nie znasz – czas zapoznać się z prawdziwym gigantem.

WhatsApp to komunikator. Pewnie najbardziej znany Tobie komunikator to Facebook Messenger. Z WhatsApp’em jest podobnie, ale nastawiony jest on na użytkowników smartfonów, a do jego działania niezbędne jest połączenie komunikatora z numerem telefonu. Swoim działaniem bardziej przypomina SMSy, niż komunikator internetowy, ale zaletą jest fakt, że korzystając z niego nie ponosisz żadnych opłat (tak jak w przypadku SMS), a możesz pisać do znajomych rozsianych po całym świecie. Dlaczego? WhatsApp działa wykorzystując transmisję danych – jeśli nie masz zasięgu 3G lub lepszego, ani WIFI w smartfonie, zapomnij o komunikacji.

Dziecko Facebooka

Trzeba przyznać, że Marc Zuckerberg i jego ludzie mają nosa. W lutym 2014 roku Facebook za 16 mld dolarów zakupił WhatsAppa. Wielu pukało się w głowę, po co Facebook’owi komunikator skoro posiada popularnego Messengera, a dodatkowo Instagram. Okazało się, że warto było zaryzykować, bo dziś WhatsApp rośnie w siłę. Facebook zapłacił za WhatsApp 4 miliardy dolarów w gotówce, a pozostałe 12 miliardów dolarów to wartość blisko 184 mln akcji, wycenianych na 65,265 dolarów każda (uśredniona cena zamknięcia z sześciu dni poprzedzających ogłoszenie transakcji).

Statystyki nie kłamią. Z WhatsApp’a korzysta 700 milionów użytkowników miesięcznie. Każdego dnia wysyłanych jest 30 miliardów wiadomości. Komunikator dynamicznie się rozwija – jeszcze w kwietniu 2014 roku ilość użytkowników wynosiła 500 milionów, a w sierpniu 2014 roku 600 mln.

Oficjalnie nie zarabia

Oficjalnie WhatsApp nie zarabia. Według ostatnich danych w I połowie 2014 roku komunikator zanotował 15,92 mln dolarów przychodów, 13,5 mln dolarów wydatków gotówkowych i aż 232,5 mln dolarów straty netto. Straty mają jednak swoje drugie dno – marka tłumaczy, że bilans ujemny wynika głównie z prowadzonego przez firmę programu przekazywania pakietów akcji pracownikom, żeby pozyskać i zatrzymać u siebie tych najlepszych, oraz innych operacji na udziałach spółki. W I półroczu przeznaczono na to 206,5 mln dolarów.

Nie wszyscy użytkownicy wiedzą, że WhatsApp jest płatny. Darmowe jest tylko pierwsze 12 miesięcy. Po roku, chcąc dalej korzystać z programu, należy wnieść opłatę w wysokości 0,99$. Zaletą dla użytkowników jest fakt, że WhatsApp nie wyświetla reklam, a wydatek niecałych 4 zł w skali roku jest niski (około 0,01 PLN za dzień użytkowania programu licząc po średnim kursie dolara w pierwszym tygodniu stycznia 2015 roku).

Jesteś wart 4 dolary

Facebook raz na 12 miesięcy zobowiązany jest do raportów finansowych. W raporcie wyceniana jest wartość finansowa społeczności. Jednego użytkownika WhatsApp’a Facebook wycenił na 4$. Co ciekawe w przypadku użytkownika Facebooka jest to kwota 2,4$.

Podziel się!
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Twitter
  • Wykop
  • Google Buzz

Leave a Reply

*

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane