nortel Data 13.07
Ocena
VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Nortel kupiony, a Google blokowane

 

Microsoft, Sony, Apple, LM Ericsson, Research in Motion, EMC zjednoczyły swoje siły i wykupiły za sumę 4,5 mld dolarów 6 000 patentów i wniosków patentowych upadłej kanadyjskiej firmy Nortel. Jest to niebywałe przedsięwzięcie na skalę międzynarodową, ponieważ konsorcjum kupując pomysły producenta sprzętu telekomunikacyjnego daje pstryczka w nos Google.

Nortel ogłosił bankructwo w 2009 roku i rozpoczął się przetarg na patenty z takich dziedzin jak: sieci bezprzewodowe i przewodowe, transmisja danych, sieci optyczne, usługi głosowe, półprzewodniki, rozwiązania w sieci 4G. Większość pomysłów Nortela dotyczyło nowoczesnych technologii mobilnych i internetowych. O te patenty walczyło także Google i w kwietniu zaproponował sumę 900 mln dolarów, ale kanadyjska firma odrzuciła tą ofertę z powodu zbyt niskiej ceny. Nad gigantem z Mountain View zawisły czarne chmury, a mianowicie pojawiły się pogłoski, że bezprawnie wykorzystuje rozwiązania technologiczne na urządzenia mobilne. Oracle żąda od Google 2,6 mld dolarów odszkodowania za wykorzystywanie ich patentów w systemach na smartfony. Prawdopodobnie kupno patentów od Nortela załatwiło by sprawę, a dodatkowo te pomysły i rozwiązania byłyby pomocne nie tylko przy Androidzie, ale również w działaniu przeglądarki oraz systemu operacyjnego Chrome OS.

Wykupując przez konsorcjum tych patentów, Google zostało (na jakiś czas) zahamowane, a konkurencja ma teraz poważnego haka na wykorzystywanie tych rozwiązań. Gdyby Google udało się wykupić prawa do pomysłów Nortela, mógłby uniknąć płacenia za wykorzystywanie tych technologii oraz pozwów o naruszenie patentów. Tym bardziej dziwi fakt, że Google nie przebił oferty 4,5 mld dolarów…

Podziel się!
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Twitter
  • Wykop
  • Google Buzz

Źródła:
http://www.spidersweb.pl/2011/07/apple-w-najwiekszym-przejeciu-od-lat-a-media-milcza.html
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/apple-microsoft-i-rim-pokonaly-google-w-walce-o-patenty-nortela
http://www.intomobile.com/2010/12/13/nortel-patents/

Leave a Reply

*

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

  1. Pingback: Google kupiło Motorolę | TopBlog