rekord-youtube-e1327404463781 Data 30.12
Ocena
VN:F [1.9.10_1130]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Poznaj odwieczny problem You Tube’a

 

Dziś przebywając w sieci YouTube stale nam towarzyszy. Okazuje się, że serwis, który powstał w lutym 2005 roku, poza gigantycznymi przychodami, ma też niemałe problemy.

Zna go praktycznie każdy użytkownik Internetu na świecie. Obok Google i Facebooka, to właśnie YouTube jest najczęściej odwiedzanym serwisem internetowym. W czasie pracy przed komputerem słuchamy w tle ulubionej muzyki, w wolnej chwili oglądamy wywiad z ulubionym sportowcem, a w czasie imprezy zachwycamy się śmiesznymi filmikami. Okazuje się, że YouTube ma jednak problem.

Naruszanie praw autorskich

Amerykański gigant należący do Google jest regularnie oskarżany o naruszanie praw autorskich. Dokładniej organizacja Global Music Rights zarządzająca prawami autorskimi do utworów różnych wykonawców chce wytoczyć portalowi zbiorowy proces, oskarżając go bezprawne wykorzystanie ich twórczości. Powyższą informację potwierdził nawet przedstawiciel organizacji, który stwierdził, że jedyną szansą na uniknięcie sprawy sądowej jest usunięcie wielu utworów muzycznych z portalu.

Kwota jaką może domagać się Global Music Rights to 150 tys. dolarów za każde naruszenie prawa. Szacuje się, że całościowa suma roszczeń może wynieść aż 3 miliardy dolarów. Google (właściciel YouTube) odpowiada, że utworów nie usunie ze względu na wszelkie licencje zezwalające na dystrybucję utworów.
YouTube został założony przez Chada Hurleya, Steve’a Chena i Jaweda Karima, którzy byli wcześniej pracownikami firmy PayPal. W 2006 roku ogłoszono, że firma może zostać kupiona przez Google za 1,65 miliarda dolarów z kapitałem akcyjnym. Według Google, dziennie na YouTube umieszczanych jest ponad 85 tys. filmów, zajmujących ok. 2400 GB.

Podziel się!
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Twitter
  • Wykop
  • Google Buzz

Leave a Reply

*

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane